بازارهای مالی به طور عام به بازارهایی اطلاق می شود که در آن معاملات اوراق بهادار انجام می شود، که از میان آنها می‌توان به بازار سهام، اوراق بهادار، فارکس و بازار مشتقات اشاره کرد. این بازارها در عملکرد صحیح و روان اقتصادهای سرمایه‌داری نقشی حیاتی بازی می‌کنند.

 

درک بازارهای مالی،

بازارهای مالی با تخصیص منابع و ایجاد نقدینگی برای مشاغل و کارآفرینان، نقش مهمی در تسهیل عملکرد اقتصاد سرمایه‌داری دارند. این بازارها تبادل منابع مالی خریداران و فروشندگان را تسهیل نموده و با ایجاد اوراق بهادار برای صاحبان سرمایه‌های کلان و مازاد (وام‌دهندگان) امکان کسب سود و برای وام‌گیرندگان آن سرمایه‌ها (وام‌گیرندگان) امکان دسترسی به آن سرمایه‌ها را ایجاد می‌کنند.

 

 بازار سهام

بازار سهام تنها یک نمونه از انواع مختلف بازارهای مالی است و این بازارها از دادوستد کالاهای مالی مختلفی مانند سهام، اوراق قرضه، انواع ارز و مشتقات  ساخته می‌شوند. این بازارها برای تعیین قیمت‌های مناسب و واقعی این کالاها کاملاً به شفافیت اطلاعاتی تکیه‌ دارند چرا که شاید به دلیل عوامل کلان اقتصادی تأثیرگذاری مانند مالیات‌ها، قیمت‌های بازار نشانگر ارزش واقعی آن کالاها نباشد. برخی از این بازارهای مالی کوچک‌اند و فعالیت زیادی ندارند درحالی‌که در بعضی دیگر از این بازارها مانند "بازار بورس نیویورک" روزانه معادل چند تریلیون دلار سهام دادوستد می شود. بازار بورس (سهام) بازاری مالی است که در آن سرمایه‌گذاران قادر به دادوستد سهام "شرکت‌های سهامی عام" هستند و به همین ترتیب به بازاری که سهام عمومی اولیه شرکت‌ها عرضه می شود "بازار سهام اولیه" و به بازار دادوستد سهام قبلاً ارائه‌شده، "بازار ثانویه" می‌گویند. قیمت اوراق بهادار معامله‌شده در بازارهای مالی الزاماً نشانگر ارزش حقیقی و واقعی آنها نیست.

 

انواع بازارهای مالی

بازارهای فرابورس (خارج از بورس)

بازار فرابورس بازاری غیرمتمرکز است که مکان فیزیکی ندارد و دادوستد در آن به‌صورت الکترونیکی انجام می شود و در این بازار شرکت‌کنندگان مستقیماً و بدون کارگزار معامله انجام می‌دهند. بازارهای فرابورس عهده‌دار دادوستد "شرکت‌های سهامی عامی" هستند که در لیست بازارهای بورس نیویورک، نسدق، یا بورس اوراق بهادار آمریکا قرار ندارند. به‌طورکلی شرکت‌های فعال در فرابورس از شرکت‌های فعال در بازارهای سهام اولیه کوچک‌تر هستند چرا که بازارهای فرابورس نیازمند قوانین سهل‌تری بوده و برای استفاده، هزینه‌های کمتری دارند.

 بازار اوراق قرضه

اوراق قرضه قراردادی توافقی است که در آن سرمایه‌گذار برای مدت و نرخ بهره‌ای از پیش تعیین شده وام در اختیار گیرندگان وام قرار می‌دهد که در ذهن توافق‌نامه ‌مابین وام‌دهنده و وام‌گیرنده را متبادر می‌کند. اوراق قرضه به‌وسیله  شرکت‌ها و همچنین شهرداری‌ها، ایالت‌ها و دولت‌های مستقل برای تأمین اعتبار پروژه‌ها و انجام آنها صادر می شود. برای مثال بازار اوراق بهادار در امریکا اوراق ارزشمندی مانند اسکناس و ارز تولید شده توسط خزانه‌داری ایالات‌متحده را می‌فروشد. لازم به ذکر است که به بازار اوراق قرضه، بازار بدهی، بازار اعتبار یا بازار درآمد ثابت نیز گفته می شود.

 بازار پول

به طور معمول بازارهای پولی در بازار کالاهای مالی با سررسید کوتاه‌مدت (کمتر از یک سال) دادوستد می‌کنند که  از مشخصه‌های آنها درجه ایمنی بالا و نرخ بهره نسبت پایین هست. در سطح عمده‌فروشی، بازارهای پولی در معاملات گسترده  بین مؤسسات و بازرگانان فعال‌اند و در سطح خرده‌فروشی حوزه‌های فعالیت آنها شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترکی می شود که توسط سرمایه‌گذاران فردی خریداری شده و یا بازار پولی که از طریق صاحبان حساب‌ها و مشتریان بانکی ایجاد شده است. افراد همچنین ممکن است با خرید گواهی‌های سپرده کوتاه‌مدت (CDs)، اوراق قرضه شهرداری یا  برات‌های خزانه‌داری دولت، سرمایه‌گذاری کنند.

بازار مشتقات

مشتق قراردادی تضامنی بین دو یا چند طرف است که ارزشش مبتنی بر یک دارایی مالی مورد توافق است (مانند ضمانت‌نامه بانکی) یا مجموع چند دارایی (چند ضمانت‌نامه) است. مشتق‌ها اوراق بهادار ثانوی هستند که ارزش آنها برگرفته از همان اوراق بهادار اولیه ایست که از آن مشتق شده‌اند. یک بازار مشتقات در بازار معاملات آتی و انتخابی و سایر محصولات مالی پیشرفته دادوستد می‌کند که ارزش آنها را از ابزارهای اساسی مانند اوراق قرضه، کالاها، ارزه‌ای رایج، نرخ‌های بهره، شاخص‌های بازار و سهام مشتق می‌کند.

فارکس

(داد وستد پول های رایج) بازاری است که فعالان در این بازار می‌توانند پول های رایج  کشورهای دنیا را بخرند، بفروشند با هم معاوضه کنند یا در مورد آینده‌ آنها پیش‌بینی کنند. فارکس سیال‌ترین بازار در جهان است زیرا که پول سیال‌ترین سرمایه‌ دنیاست، به همین علت روزانه معاملاتی به ارزش  بیش از 5 تریلیون دلار در فارکس انجام می شود که به‌تنهایی از بازارهای آتی و سهام بیشتر است، به‌مانند بازار فرابورس، فارکس نیز غیرمتمرکز بوده و شبکه‌ای جهانی از رایانه‌ها و کارگزاران را از سراسر دنیا شامل می شود. بازار فارکس از فعالان متنوعی نظیر بانک‌ها، شرکت‌های تجاری، بانک‌های مرکزی کشورها، شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری، صندوق‌های تأمین سرمایه، کارگزاران و سرمایه‌گذاران خرد تشکیل شده است.

 

 

 

 

 

TEXT_SHARE

مرجع مسیریابی تجارت بین ‎الملل

به عنوان بخشی از گروه RTC، اهداف ما تسهیل تجارت میان ایران و دیگر کشورهای دنیا می باشد. ما این امر مهم را با ارائه اطلاعات لازم به تامین کنندگان برای دسترسی به خریداران، و به خریداران برای یافتن محصول مورد نظر خود کمک کرده و آنها را در رسیدن به این هدف همراهی می نماییم.

راه‎های ارتباطی

 • Image
 • Image
 • Imageاطلاعات تماس

 •  

  Aşık Veysel Mh.Süleyman Demirel Cd.Kemal Sunal Sk.,No:3 Semerkand Residence Kat;9 No:69, 34510 Bahçeşehir/İstanbul

 •  
  +90 (555) 897 72 00
  +90 (212) 672 00 89
  +90 (506) 385 72 73
 •  
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…